Przeszklone drzwi Porta, aby rozjaśnić wnętrza

Urządzając ciemne lub niewielkie przestrzenie zawsze chcemy je rozjaśnić i optycznie powiększyć, a pomóc nam w tym mogą odpowiednio dobrane skrzydła wejściowe. Dzięki nim możemy wpuścić do wnętrz nieco więcej światła, a także sprawić, aby pomieszczenie wydawało się większe.

Jakie mamy rodzaje szkła zastosowane w przeszklonych drzwiach Porta? I jakie rodzaje szyb mamy do wyboru?

Szkło hartowane

Drzwi są jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia naszego domu. Są otwierane i zamykane, czasem mogą być narażone na uderzenia przez domowników, zatem szkło zastosowane w oszkleniu musi mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe.

Najczęściej stosuje się tak zwane szkło bezpieczne, czyli szkło hartowane lub szkło klejone. Szkło hartowane to szkło o podwyższonej odporności na uderzenia dzięki procesowi hartowania, w trakcie którego powstające naprężenia wzmacniają strukturę szkła.

Co to oznacza? Szyba wykonana z takiego szkła jest o wiele odporniejsza na stłuczenia niż zwykłe oszklenie, a nawet jeśli już ulegnie stłuczeniu rozpada się na bardzo drobne kawałki, dzięki czemu jest o wiele mniejsze ryzyko skaleczenia.

Przeszklone drzwi Porta

REKLAMA:

Szkło klejone

Z kolei szkło klejone powstaje w wyniku połączenia kilku różnych warstw płyt szklanych za pomocą specjalnej żywicy, drutu lub folii. Dzięki ich kompozytowej budowie, szyby ze szkła klejonego bardzo trudno ulegają zniszczeniom, dzięki czemu doskonale nadają się zarówno do wnętrza domu, jak i do drzwi zewnętrznych.

Jeżeli chodzi o wygląd, to do wyboru mamy szkło przejrzyste, przez które zajrzymy do sąsiedniego pomieszczenia, satynowe, wpuszczające delikatne światło, lub dekoracyjne szkło mrożone. Możemy też wybrać szyby witrażowe, tworzące dekoracyjne motywy z różnych fragmentów szkła.

Rodzaje oszklenia

W zależności od naszych preferencji i potrzeb mamy do wyboru wiele rodzajów przeszklenia drzwi. Możemy wybrać skrzydła z zajmującą całe drzwi dużą szybą, idealnie nadającą się do salonów i ciemnych gabinetów. Jeżeli wolimy jednak mniejsze szyby, ale wciąż pragniemy wpuścić do naszego domu dużo światła, możemy wybrać drzwi przeszklone od dołu do góry rzędami kwadratowych lub prostokątnych szyb.

Gdy pragniemy jednak tylko odrobiny światła, warto założyć odrzwia z małymi szybami. Skrzydła wyposażone w rzędy niewielkich przeszklonych otworów, ułożonych w pionie lub poziomie to także doskonała dekoracja naszego wnętrza.

Dlaczego warto założyć przeszklone drzwi?

Przeszklone drzwi to przede wszystkim więcej światła w naszych pomieszczeniach. Są doskonałym rozwiązaniem zarówno w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach, gdyż w zależności od wybranego przez nas modelu stanowią idealne dopełnienie wystroju, nadają pomieszczeniu lekkości i elegancji.

Wadą drzwi przeszklonych jest ich dosyć wysoka cena i zmniejszenie prywatności, dlatego najlepiej sprawdzą się w pokojach użytku codziennego.