kabel światłowodowy

Uszkodzony kabel światłowodowy – jak go podłączyć?

Linie światłowodowe w komunikacji pełnią niezwykle istotną funkcję, dlatego też bardzo ważna jest ich właściwa ochrona przed uszkodzeniami, niestety nie zawsze się to udaje. To prowadzi do pojawienia się usterek i zablokowania sieciowej komunikacji. Zerwany kabel jest równoznaczny z brakiem sygnału i możliwości komunikacji. W takich wypadkach niezbędna jest pomoc specjalistów, którzy nie tylko naprawią, ale i ponownie podłączą uszkodzony światłowód.

Lokalizowanie usterek światłowodów

Akcesoria światłowodowe muszą być odpowiednio dobrane. To dzięki nim, jeżeli są dobrej jakości, można szybko naprawić zaistniałą usterkę kabla światłowodowego, przywracając tym samym możliwość swobodnej komunikacji.

Reflektometr otdr powinien być zawsze podstawowym elementem wyposażenia technika sieci światłowodowych. To bardzo przydatne narzędzie pozwalające wykryć usterki nawet w trudno dostępnych miejscach, poprzez pomiar długości i tłumienności włókien światłowodowych. Reflektometr mierzy również reflektancję złącz — w tym celu wysyła impuls pomiarowy, który odbijając się od przeszkody bądź końca przewodu, wraca do urządzenia. Jeżeli droga przebywana przez impuls jest krótsza, niż zakładano, wówczas można znaleźć miejsce usterki i naprawić uszkodzony kabel światłowodowy.

Do diagnostyki usterek przydatny będzie także identyfikator transmisji, przy pomocy którego możliwe jest wykrywanie sygnału optycznego we włóknie, określanie jego kierunku oraz typu. Warto również wyposażyć się w miernik mocy optycznej przeznaczony do sprawdzania tłumienia toru optycznego sieci światłowodowych.

Naprawa sieci i ponowne podłączenie

Gdy zostanie zbadany charakter uszkodzenia i ustalona jego lokalizacja, światłowodów powinien być jak najszybciej naprawiony. Na szczęście często okazuje się, że nie jest to trudne, szczególnie gdy do uszkodzenia doszło na trasie, a przerwane zostały jedynie włókna światłowodowe. Wówczas konieczne jest zespawanie ze sobą zerwanych kabli. Musi być to przeprowadzone perfekcyjnie i z dużą dokładnością, dlatego niezbędna będzie tu spawarka do ftth.
Na etapie naprawy uszkodzonego światłowodu może przydać się również nóż do włókien światłowodowych (https://www.teleoptics.com.pl/kategoria/obcinarki-swiatlowodowe/). W trudniejszych sytuacjach niezbędna do zastosowania będzie gilotyna światłowodowa.

Nie zawsze uszkodzony kabel światłowodowy jest przyczyną usterki. Czasem do zerwania przesyłania sygnału dochodzi w wyniki zanieczyszczenia złączy czy uszkodzenia powłoki izolującej. W takich przypadkach rozwiązaniem problemu jest oczyszczenie złącza lub naprawa/wymiana osłony na nową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zbiorniki na paliwo Previous post Gdzie wykorzystuje się naziemne zbiorniki na paliwo?
magazynowanie Next post Czy namiot magazynowy może zastąpić tradycyjny budynek magazynowy?