zbiorniki na paliwo

Gdzie wykorzystuje się naziemne zbiorniki na paliwo?

Zbiorniki na paliwo umożliwią zakup większej ilości surowca i jego bezpieczne magazynowanie. Niemniej jednak kwestię ich zastosowania oraz przechowywania regulują przepisy prawa, których muszą przestrzegać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Gdzie wykorzystuje się zbiornik paliwowy dwupłaszczowy?

Zastosowanie w przemyśle

Magazynowanie paliwa ma miejsce zwłaszcza w firmach z szeroko pojętej branży przemysłowej. Na co dzień zużywane są tam spore ilości surowca, natomiast dla zachowania ciągłości pracy zachodzi konieczność gromadzenia pewnych zapasów. Zbiornik paliwowy chętnie wykorzystują firmy z branży:

  • spożywczej,
  • farmaceutycznej,
  • elektronicznej,
  • ciepłowniczej,
  • kolejowej.

Należy przy tym pamiętać, że aby użytkować zbiornik dwupłaszczowy na paliwo, trzeba spełnić pewne ustawowe wymagania. Przede wszystkim przedsiębiorcy muszą zakupić zbiornik, który spełnia określone normy i standardy. Następnie zachodzi konieczność zarejestrowania go w Urzędzie Dozoru Technicznego i ustawienia w odpowiednim miejscu, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zaniechanie obowiązków w tym zakresie może skutkować nałożeniem kary i odpowiedzialnością, gdyby doszło do wypadku wskutek uszkodzenia zbiornika i wypływu paliwa. Warto mieć na uwadze, że naziemne zbiorniki na paliwo w żadnym przypadku nie mogą stwarzać zagrożenia dla lokalnej społeczności, pracowników czy architektury.

Zbiornik na paliwo a rolnictwo

Zbiorniki naziemne na paliwo coraz częściej wykorzystywane są również w rolnictwie. Istnieje możliwość ustawienia kilku zbiorników na jednej posesji, co jest istotne zwłaszcza w przypadku większych obszarów uprawnych. Niemniej jednak wymagana jest do tego zgoda lokalnego Inspektora Straży Pożarnej. Zbiorniki na paliwo sprawdzają się zwłaszcza w zautomatyzowanych, nowoczesnych gospodarstwach, w których wykorzystuje się do pracy różnego typu maszyny.

Zbiornik paliwowy na potrzeby własne

Osoby fizyczne często zadają sobie pytanie, czy mogą magazynować paliwo w zbiornikach na potrzeby własne? Nie ma ku temu przeciwwskazań, przy czym należy mieć świadomość, że ich również obowiązują przepisy związane z rejestracją i ustawieniem zbiornika w odpowiednim miejscu. Całkowicie niedopuszczalne jest na przykład umiejscowienie go w garażu, co wciąż okazuje się częstą praktyką. Osoby prywatne w naziemnych zbiornikach na paliwo przechowują przede wszystkim benzynę, ale również innego typu surowce. Należy mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa, tak aby przechowywanie paliwa nie generowało żadnego zagrożenia ani dla mieszkańców, ani dla otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

komin systemowy Previous post Zastosowanie kominów systemowych w domach jednorodzinnych
kabel światłowodowy Next post Uszkodzony kabel światłowodowy – jak go podłączyć?