rekuperacja

Korzyści z montażu rekuperacji

Rozważasz montaż rekuperacji? Z pewnością zastanawiasz się, jakie korzyści możesz zyskać. Specjaliści podkreślają, że są to przede wszystkim oszczędności – obniżenie wydatków na ogrzewanie związane z odzyskiem ciepła, które wydostaje się z budynku wraz z zużytym powietrzem. Jednak to nie jedyna zaleta tego systemu. Dlaczego jeszcze warto się na niego zdecydować?

Rozważasz montaż rekuperacji? Z pewnością zastanawiasz się, jakie korzyści możesz zyskać. Specjaliści podkreślają, że są to przede wszystkim oszczędności – obniżenie wydatków na ogrzewanie związane z odzyskiem ciepła, które wydostaje się z budynku wraz z zużytym powietrzem. Jednak to nie jedyna zaleta tego systemu. Dlaczego jeszcze warto się na niego zdecydować?

Montaż rekuperacji – na czym to polega?

Zanim podejmiesz decyzję, czy rekuperacja to korzystne rozwiązanie dla Twojego domu, warto przyjrzeć się temu, jak działa taki system i z czym wiąże się jego montaż. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że rekuperator najlepiej sprawdzi się w budynkach nowo powstających – instalacja zostanie założona w trakcie prac budowlanych zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. 

Nie oznacza to jednak, że montaż rekuperacji jest niemożliwy w już użytkowanych obiektach. Jak najbardziej można go przeprowadzić, jednak wiąże się on przeważnie z generalnym remontem. Jeśli więc jesteś na etapie budowy domu, warto pomyśleć o instalacji takiego systemu już teraz.

Jego założenie polega na zainstalowaniu rekuperatora, czyli „serca” instalacji. W nim zachodzi najważniejszy proces – wymiana ciepła między strumieniami powietrza z zewnątrz i wydostającego się na zewnątrz. Dzięki wyrównywaniu się temperatur opierającym się na prawach fizyki możliwe jest ograniczenie tracenia ciepła w wyniku wentylowania budynku. Czy zatem montaż rekuperacji się opłaca? Co można dzięki niemu zyskać?

Rekuperacja to oszczędność na ogrzewaniu budynku

Jest to główna korzyść płynąca z montażu rekuperatora. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna sprawia, że wymiana powietrza następuje bardzo efektywnie, jednak wraz z nią, ciepło zgromadzone we wnętrzach zostaje wydalone na zewnątrz. To powoduje spore straty finansowe związane z koniecznością stałego dogrzewania budynku. 

Wymiennik ciepła pozwala odzyskać część energii, która zostałaby wydmuchana z budynku wraz ze strumieniem zużytego powietrza. W rekuperatorze jest ona przekazywana do strumienia nawiewanego, dzięki czemu ma on wyższą temperaturę w momencie dostania się do wnętrza. Według różnych szacunków montaż rekuperacji pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o połowę, więc zdecydowanie różnica jest odczuwalna. Przyjmuje się, że dzięki założeniu takiego systemu dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię o około 20 kWh w skali roku. 

Montaż rekuperacji to korzyści dla zdrowia

Rekuperator, oprócz odzyskiwania energii, pełni także funkcję filtracyjną. Przewód doprowadzający powietrze jest wyposażony w filtr, który wychwytuje niepożądane cząsteczki. Dzięki montażowi rekuperacji można więc sprawić, że pomieszczenia będą wolne od:

  • alergenów (np. pyłków roślin),
  • grzybów,
  • zanieczyszczeń,
  • kurzu,
  • szkodliwych związków chemicznych,
  • cząstek smogu (przede wszystkim PM10).

Skuteczność filtrowania jest uzależniona od klasy zastosowanego filtra, jednak zwykle rekuperatory już fabrycznie są wyposażone w dobrej jakości elementy. Można także wybrać urządzenie jonizujące powietrze, co jeszcze bardziej podnosi jego jakość.

Montaż rekuperacji jest szczególnie korzystny w kontekście ochrony przed smogiem, o której tak dużo mówi się w ostatnim latach. Jest to ważne szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy stężenie pyłu zawieszonego niebezpiecznie rośnie. 

Warto także wspomnieć o ilości dwutlenku węgla w budynku. W domu obsługiwanym przez rekuperator ma on zawsze stały, niski poziom. To oznacza, że użytkownicy oddychają świeżym powietrzem – tak jak tuż po przewietrzeniu pomieszczenia. Dodając do tego brak szkodliwych zanieczyszczeń i alergenów, zyskuje się wyższy komfort, a także korzyści dla zdrowia domowników.

Możliwość precyzyjnej regulacji pracy rekuperatora

Rekuperatory są urządzeniami, których pracę można bardzo dokładnie regulować. Chodzi między innymi o ilość powietrza nadmuchiwanego do wnętrza. Można zwiększyć intensywność działania wymiennika – na przykład, gdy w domu są goście lub unoszą się intensywne zapachy po gotowaniu. 

Jeśli domownicy są poza domem, rekuperator może pracować z najniższą wydajnością, oszczędzając tym samym energię. Sterować jednostką można za pomocą panelu na urządzeniu lub zdalnie – przez aplikację. Jest to zatem idealny system dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania wchodzące w skład domu inteligentnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

taras Previous post 3 rodzaje markiz na Twój taras
zawiesia Next post Zawiesia linowe czy łańcuchowe – które z nich wybrać?