zawiesia

Zawiesia linowe czy łańcuchowe – które z nich wybrać?

Zawiesia służą przenoszeniu ładunków o znacznym ciężarze i mogą się one sprawdzić nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Możliwości wielorakich rodzajów zawiesi są podobne, choć ich cena i zastosowanie mogą być różne. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi atutami oraz mankamentami zawiesi, by podjąć świadomą decyzję o zakupie tych najbardziej odpowiednich.

Jakie zawiesia wybrać? 

Decydując się na zakup zawiesi, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • bezpieczeństwo,
  • długowieczność
  • cena,
  • dopasowanie do konkretnego sprzętu,
  • odporność na konkretne warunki.

Zawiesia linowe oraz łańcuchowe są w pełni bezpieczne, jeśli pochodzą od sprawdzonego producenta. Warto pamiętać o tym, że firma otrzymuje certyfikaty bezpieczeństwa w oparciu o wyniki niezależnych badań, więc warto się nimi kierować. Należy więc zawsze zwracać uwagę na to, by kupować zawiesia jedynie z wiarygodnego źródła, ponieważ tylko dzięki temu można mieć pewność, że otrzyma się produkt najlepszej jakości.

Jakie są najważniejsze różnice między zawiesiami linowymi oraz łańcuchami? 

Łańcuchy mają szersze zastosowanie, gdyż można je skracać, ponadto są łatwe do transportowania oraz bardziej odporne na wpływ wysokich temperatur. Zawiesia linowe, jeśli tylko mają stalowe rdzenie, również okażą się doskonałym rozwiązaniem.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że liny znacznie szybciej się przecierają, więc nie sprawdzą się przy transporcie bardzo ciężkich materiałów. Atutem lin będzie natomiast ich elastyczność, dzięki czemu bez trudu można je modelować. Liny sprawdzą się, kiedy dojdzie do holowania, podnoszenia lub opasania ładunków. Są one znacznie lżejsze, co bez wątpienia stanowi jest ich plusem, gdyż ładunek daje się przenieść, używając jednostki o mniejszej nośności.

Biorąc pod uwagę atuty łańcuchów oraz zawiesi linowych, należy podjąć decyzję, co będzie korzystniejsze dla danego przedsiębiorstwa, ponieważ oba rozwiązania mają swoje zalety i słabsze punkty. 

Zawiesia w dłuższej perspektywie

Zawiesia łańcuchowe z pewnością posłużą przez dłuższy okres niż ich linowe odpowiedniki – te metalowe mogą z powodzeniem pracować przez dekadę. Zawiesia linowe, nawet te często poddawane przeglądom, o wiele trudniej zregenerować. Są one około dwa razy tańsze i jest to ich główny atut. Przedsiębiorca musi zdecydować, czy kupować zawiesia na konkretną budowę, wtedy te linowe okażą się lepszym, opłacalnym rozwiązaniem, czy też chce ich używać cyklicznie – wtedy zainwestowanie w zawiesia łańcuchowe będą logiczniejszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

rekuperacja Previous post Korzyści z montażu rekuperacji
instalacja-solarna-min Next post Dlaczego warto zainteresować się instalacją paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym?