systemy wizyjne w przemysle

Jakie możliwości dają inteligentne kamery w systemach kontroli wizyjnej?

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowej pozwala na tworzenie coraz mniejszych i bardziej wydajnych urządzeń wykorzystywanych w różnych branżach. Zaliczyć do nich należy m.in. kamery wchodzące w skład inteligentnych systemów kontroli wizyjnej. Tego rodzaju sprzęt znacząco usprawnia proces kontroli jakości w zakładach produkcyjnych i pozwala na jego automatyzację.

Czym jest wizyjna kontrola jakości

Każdy produkt, który zjeżdża z linii produkcyjnej, zanim trafi do sprzedaży, powinien przejść kontrolę jakości. Jej przeprowadzenie pozwala sprawdzić, czy efekt wykonanych czynności jest zgodny z projektem oraz umożliwia wykrywanie ewentualnych wad i usterek. Niepełnowartościowe produkty trafiające na rynek mogą negatywnie wpływać na wizerunek firmy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej upadku. Skuteczną i szybką kontrolę jakości produktów zjeżdżających z linii produkcyjnych umożliwiają urządzenia do wizyjnej kontroli jakości, takie jak czujniki oraz systemy wizyjne oparte na inteligentnych, miniaturowych kamerach. Zastosowanie kamer daje możliwość uzyskania większe ilości informacji, dlatego są one coraz powszechniej wykorzystywane w procesach kontroli jakości.

Co potrafią nowoczesne systemy wizyjne

Sercem każdego systemu wizyjnego jest kamera cyfrowa wyposażona w wydajne oprogramowanie przeznaczone do przetwarzania obrazu. Nowoczesny sprzęt pozwala zbadać czy dany obiekt występuje, czy też nie, umożliwia liczenie obiektów, ich wymiarowanie, porównywanie ze wzorcem i określanie rozmiaru niezgodności, monitorowanie kolorów, a także wykrywanie defektów. Wszystko to sprawia, że systemy wizyjne w przemyśle wykorzystywane są do kontroli wymiarów wyrobów gotowych, weryfikowania dat produkcji oraz numerów seryjnych, wykrywania wad produktów w postaci wgnieceń, wykrywania nieregularności kształtów, zmian koloru oraz obecności zanieczyszczeń. Wysoka rozdzielczość kamer pozwala również na kontrolowanie małych obiektów i wykrywanie drobnych zarysowań lub innych niedoskonałości wizualnych. Przyjmuje się, że obecnie systemy wizyjne w automatyce są niezbędne, ponieważ pozwalają na prowadzenie prac kontrolnych bez udziału człowieka i bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej. 

Cechy nowoczesnych kamer stosowanych w systemach kontroli wizyjnej

Kamery wykorzystywane w systemach wizyjnych wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i znakomitą wydajnością. Zastosowanie ultraszybkich procesorów graficznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji pozwala pozyskiwać obraz w dużej rozdzielczości w czasie 1 ms i umożliwia jego szybkie przetwarzanie. Wbudowane oświetlenie led gwarantuje utrzymywanie stałej jakości obrazu bez względu na ilość naturalnego światła. Kamery łączą się urządzeniami wyjściowymi za pomocą powszechnie stosowanych protokołów komunikacyjnych, co pozwala na uzyskanie pełnych danych na temat prowadzonej w przedsiębiorstwie kontroli jakości.

Podsumowanie

Systemy kontroli jakości oparte o inteligentne kamery wizyjne są powszechnie stosowane m.in. w branży motoryzacyjnej, spożywczej, kosmetycznej oraz farmaceutycznej. Wysokiej jakości kamery pozwalają na wyeliminowanie produktów niespełniających kryteriów jakościowych w sposób szybki i dokładny, co przekłada się na lepszy wizerunek firmy w oczach odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zadbane-biuro Previous post Czyste miejsce pracy sprawi, że Twoi pracownicy będą bardziej szczęśliwi
jasny salon Next post Masz jasny salon? Sprawdź, które meble będą do niego pasować